
Podczas szkoleń czy prywatnych konsultacji zauważyłem pewien problem, który dotyka wielu młodych managerów (lub osoby chcące nimi zostać), a którego konsekwencje ciągną się potem za nimi latami. Jest nim przykładanie zbyt małej wagi do podstaw. Jest to niestety podyktowane tym co znajdujemy w Google, gdy wpisujemy frazę typu: praca jako project manager czy jak zostać project managerem?
Jak zostać project managerem?
Jest to fraza wybitnie często wpisywana przez osoby zastanawiające się nad swoją przyszłością w młodym wieku lub chcące dokonać zmiany swojej ścieżki kariery.
Niestety na pytanie „jak zostać project managerem?” zbyt często odbiorca zostaje zasypany istną litanią książek i narzędzi, które absolutnie musi znać i umieć wyrecytować obudzonym w środku nocy dowolnego dnia tygodnia. Bez problemu można znaleźć opinie, że Twoim pierwszym krokiem na rozpoczęciu pracy jako project manager musi być przygotowanie się do certyfikatów na Scrum Mastera i z metodyk takich jak Prince2 co niestety jest absolutną bzdurą i zakrawa o celowe wprowadzanie w błąd osoby mniej doświadczonej.
Aby zostać project managerem nie trzeba na dzień dobry znać tego wszystkiego. W pierwszej kolejności trzeba zrozumieć czym jest project management. Bez tej elementarnej wiedzy niemożliwym jest zbudowanie kariery, która zaprowadzi nas w wymarzone miejsce. Co więcej, bez tego fundamentu nie odniesiemy sukcesu z żadnym poważnym projektem. To trochę tak jakby uczyć się czytać bez poznania czym są pojedyncze litery czy sylaby.

No to jak zostać project managerem?
Swoim studentom rozważającym tą ścieżkę kariery zawsze doradzam odpowiedzenie sobie na jedno proste pytanie…po co chce zostać project managerem?
Dla splendoru? Chwały? Wielkiej pensji? Aby jeździć na konferencje? Każdy z tych elementów samodzielnie i w zestawie, oraz wiele innych ciekawych rzeczy można osiągnąć trzymając się z daleka od project managementu, które to potrafi być często bardzo niewdzięcznym zajęciem.
Pocieszające jest jednak, że skoro ktoś na poważnie zastanawia się jak zostać project managerem to można założyć, że ma otwarty umysł i realnie jest w stanie rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Tak więc jeśli usłyszę sensowną odpowiedź na pytanie „po co”, możemy przejść dalej. Moja rada jest zawsze taka sama i pozostanie raczej już taka na kolejne lata.
Podstawy są zawsze w cenie
Naucz się podstaw. Zrozum czym jest projekt, zespół, cel. Zacznij od nauczenia się dlaczego ważne jest planowanie harmonogramu, a w kolejnym kroku jak to robić. Spróbuj zrozumieć czemu warto analizować potencjalne ryzyka, a potem jakie są narzędzia i praktyki z tym związane. Dlaczego nie zawsze znamy pełen obraz projektu, który budujemy? Czemu komunikacja jest kluczowa dla sukcesu każdego projektu?
Zwróć uwagę, że nigdy na początku nie kieruje osoby na konkretne narzędzie, metodyki czy nawet pojęcia typu „agile”. To nie jest Ci potrzebne, aby odpowiedzieć sobie na pytanie jak zostać project managerem. Potrzebne Ci wiedzie na temat tego jak to działa. To trochę jak z budowaniem domu. Architekt musi posiadać odpowiedni aparat matematyczny, musi wiedzieć czym jest naprężenie, jak poszczególne elementy konstrukcji mogą przenosić duże ciężary, aby z powodzeniem zaprojektować budynek jako całość. Dopiero posiadając wiedzę na temat elementarnych składowych można z nich stworzyć coś większego.

Odpowiedź na pytanie jak zostać project managerem zostało została skrzywiona
Uważam, że obecnie internet jest wypchany skrzywionym obrazem tego jak zostać project managerem, a wynika to z szeroko dostępnych ofert pracy. Najczęściej porady są pisane właśnie pod nie bo łatwo to zmierzyć. Dużo prościej pokazać papier, jakiś certyfikat niż przedstawić, że mamy dogłębną i szeroką wiedzę na temat zarządzania jako całością.
Tak jak system edukacji od małego uczy nas zdawania różnej maści egzaminów tak większość „mędrców” internetu uczy nas dostosować się do ofert pracy, a nie uczy jak być dobrym project managerem.
Oczywiście gdybym powiedział, że ich podejście absolutnie nie działa to byłbym wielkim kłamcą. Krótkoterminowo ma to szansę zadziałać i pomoże nam w zdobyciu pracy. Buduje to jednak wykrzywione spojrzenie na zarządzanie jako całość co sprawia, że dużo trudniej zmienić nam sposób myślenia.
Pytanie jak zostać project managerem nie powinno skupiać się na tym jakich narzędzi należy używać i jakie certyfikaty robić. One są bezwartościowe bez odpowiednio ustawionego spojrzenia na świat zarządzania. To pytanie powinno skupiać się na tym jakie fundamentalne pojęcia zrozumieć PRZED przystąpieniem do wykuwania ich na blachę pod egzamin.
Czy certyfikaty właśnie do tego nie służą?
Uważam, że nie. Mam na koncie kilka certyfikatów i nie uważam, aby to było coś idealnego dla początkującego project managera. Wiele z tych certyfikatów to nic innego jak egzamin służący w dużej mierze do wyciągnięcia pieniędzy z firmowego budżetu na rozwój pracowników. Nie wnosi on wielkiej wartości w życie początkującego project managera.
Certyfikaty i innej maści papiery powinny być elementem dalszego rozwoju, a nie budowania solidnego fundamentu. Oczywiście można poczytać o wybranych metodykach i frameworkach, ale nie stanowią one z mojej perspektywy solidnego fundamentu. Mam świadomość, że dla wielu osób to może brzmieć dość kontrowersyjnie. Niestety idea certyfikacji już dawno została wypaczona, ale o tym będę pisał za jakiś czas.
A więc jak zostać project managerem?
Na to pytanie była, jest i zawsze będzie tylko jedna odpowiedź.
Zacznij od zrozumienia podstaw zarządzania. Zrozum czym są poszczególne elementy składowe i dlaczego warto z nich korzystać. Dopiero w kolejnych krokach szukaj różnych sposobów na ich zastosowanie. Gwarantuję Ci, że odpowiednie zrozumienie podstaw, zbudowanie solidnego fundamentu pozwoli Ci się rozwinąć jako project manager i zbudować karierę o jakiej marzysz.